After school

Înscrierea în program, parcurgerea și retragerea din Programul ”Școala după Școală”

cerere after 2018Programul ȘDȘ este complementar programului școlar obligatoriu și are un caracter opțional pentru elev. Înscrierea elevilor în Programul ȘDȘ se face pe baza cererii scrise a părinților/tutorilor legali ai elevilor, adresată oricărei unității de învățământ care organizează acest program. În cerere, părintele/tutorele precizează pachetul educațional pentru care optează, după consultarea specialiștilor implicați în program și respectând opțiunile elevului.

IMG 20180803 134234Resurse necesare derulării programului ”Școala după Școală”

Analiza de nevoi care stă la baza alcătuirii Programului ”Școala după Școală” menționează și materialele necesare derulării activității, în funcție de grupul țintă. Materialele pot fi achiziționate, pot face obiectul unor donații sau pot fi proiectate și realizate de către echipele pedagogice care sunt implicate în derularea proiectului. Se recomandă a fi create sau achiziționate materiale adecvate grupului țintă și tipurilor de activități pentru a asigura un suport educațional cât mai eficient.

toamnaCum v-am promis în numărul precedent, în articolul de astăzi vă vom convinge că în cadrul activităţilor practice de la after-school, joaca este îmbinată cu arta.

Vom vorbi deci, în continuare, despre cum copiii sunt curioşi şi nerabdatori de fiecare dată când urmează o activitate ce presupune dibăcia mânuţelor lor.

Astăzi vom vorbi despre o îndeletnicire veche de sute de ani, preluată şi adaptată în funcţie de nevoile existente. Este vorbadespre ţesut.

Ce am aflat despre ţesut, această veche îndeletnicire?

Ei bine, acest meşteşug a fost practicat de către femei. Ele erau cele care cultivau inul şi cânepa şi tot ele erau cele care întrebuințau aceste plante în meșteșugul țesutului.

Martie 2024